Co otrzymujemy wpisując w Wikipedii BzD?
(BZD) Benzodiazepiny, benzodwuazepiny - grupa leków o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym przeciwdrgawkowym, miorelaksacyjnym i amnestycznym. (...)
Systematyczne i długotrwałe zażywanie BZD (ponad miesiąc, codziennie) prowadzi do silnego uzależnienia psychicznego i fizycznego. W niektórych przypadkach nagłego odstawienia może dojść do drgawek, a nawet śmierci. BZD nie powinny być stosowane u osób w wieku podeszłym, ponieważ obniżają sprawność psychomotoryczną, co objawia się zwiększoną częstością upadków, pogorszeniem działania pamięci krótkotrwałej i zaburzenia funkcji kognitywnych (poznawczych). (...)
BZD stosowane są powszechnie do doraźnego leczenia nasilonego lęku, bezsenności, łagodzenia objawów odstawiennych w alkoholizmie, w premedykacji do zabiegów diagnostycznych i chirurgicznych, sedacji pooperacyjnej. Znajdują zastosowanie w leczeniu stanów zwiększonego napięcia mięśniowego oraz - pomocniczo - jako leki przeciwdrgawkowe w leczeniu niektórych typów padaczki.
Jest wiadomym, że stosowanie BZD doraźnie, np. w celu przerwania ataku lęku lub w razie konieczności uspokojenia, nie niesie ze sobą zagrożenia natychmiastowym uzależnieniem. Należy jednak mieć na uwadze, że podobnie, jak wszystkie leki psychotropowe, benzodiazepiny zaburzają naturalne procesy, szczególnie w układzie limbicznym mózgu, co skutkuje wzrostem ryzyka uzależnienia nawet przy stosowaniu niewielkich dawek.
Odstawianie BZD u osób uzależnionych musi odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza, z uwagi na ryzyko wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia i życia objawów abstynencyjnych (takich, jak lęk, niepokój, drażliwość, zaburzenia łaknienia, bezsenność, wymioty, zaburzenia widzenia, kurcze mięśniowe, napadów drgawkowych, zespołu majaczeniowego i śmierci).
W poście użyto zamiennie skrótu BZD zamiast całej nazwy.
Fenomen pamięci
9 lat temu